Domowe sposoby na nadmierne pocenie się

Domowe sposoby na nadmierne pocenie się

Nadmierne pocenie może mieć różne podłoże. Wpływ na tę przykrą dolegliwość mają zaburzenia ośrodkowego układu nerwowego lub zmiany psychosomatyczne, długotrwały wysiłek i stres. Przyczyną mogą być choroby: cukrzyca, choroba Parkinsona, nadczynność tarczycy. Nadmierne pocenie wynika z infekcji, wysokiej gorączki, menopauzy, otyłości oraz zmian hormonalnych w okresie dorastania u nastolatków. Niewłaściwa dieta i używki wzmagają potliwość. Część osób ma skłonność do pocenia się związaną z uwarunkowaniami genetycznymi.

Wskazówki

Nadmierne pocenie jest dolegliwością uciążliwą. Nie wolno bagatelizować tego stanu. W przypadku uporczywego pocenia się, należy udać się do lekarza, by zidentyfikować przyczynę problemu. W aptekach i drogeriach są dostępne rozmaite preparaty i środki przeciwpotne. Wystarczy wymienić: żele i płyny do kąpieli, antyperspiranty, zasypki do stóp, żele do dłoni i stóp, tabletki na nadmierne pocenie się. Warto skorzystać także z domowych sposobów na nadmierne pocenie.

Higiena i ubiór

Podstawą postępowania jest dbałość o codzienną higienę i pielęgnację ciała. Każdy z nas powinien zadbać o częstą zmianę ubrań i bielizny osobistej. Dobór odzieży ma też znaczenie. Należy nosić ubrania wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów. W przypadku uprawiania sportu ubiór powinien być wykonany z materiałów odprowadzających wilgoć ze skóry ciała. Należy zaopatrzyć się w przeciwpotne wkładki pod pachy lub wkładki do butów.

Zioła

Pozytywne efekty można uzyskać stosując napar z szałwii lekarskiej, którą można pić ( 2 razy dziennie) lub dodawać do kąpieli i do moczenia stóp i dłoni.

Przed nadmiernym wydzielaniem potu chroni melisa, która ponadto działa uspokajająco na organizm.

Stosując pokrzywę oczyszczamy organizm z toksyn i pomagamy w eliminowaniu nadmiaru wody z organizmu.

Skrzyp polny zmniejsza podatność na zakażenia grzybicze i bakteryjne a ponadto wzmacnia pracę nerek.

Rumianek niweluje wydzielanie potu i odkaża skórę. Można go pić oraz stosować mydło rumiankowe do codziennej higieny ciała.

Napary z kory dębu pomogą w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, działają ściągająco i przeciwbakteryjnie. Są polecane do przemywania ciała w miejscach szczególnie narażonych na obfite pocenie.

Zmiana diety

Należy także przyjrzeć się codziennej diecie, bowiem spożywanie dań mocno przyprawionych powoduje nadmierne pocenie. Ulubione ostre przyprawy warto zastąpić ziołami: np. bazylią, miętą czy koprem. Eliminujemy z menu dania przetworzone i mocno słodzone. Ograniczamy spożycie kofeiny i alkoholu. Dbamy o nawodnienie organizmu, gdyż przy nadmiernym poceniu można szybko odwodnić się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *