Jak działają fundusze inwestycyjne?

Jak działają fundusze inwestycyjne?

Nie ukrywam, że jestem osobą entuzjastycznie nastawioną do kwestii funduszy inwestycyjnych. To właśnie one są świetnym mechanizmem pozwalającym na realizowanie marzeń w krótszej perspektywie i zapewnienie sobie wcześniejszej/dostatniej emerytury – w dłuższej.

Jak wygląda rynek funduszy inwestycyjnych?

Poszczególne firmy oferują swoim klientom różne warunki, lecz mechanizm działania jest w większości przypadków podobny. Chodzi o odkładanie co miesiąc niewielkich sum pieniędzy, już nawet stu, czy dwustu złotych (w przypadku osób zamożniejszych można oczywiście inwestować więcej), by w perspektywie przynajmniej dziesięcioletniej skutecznie pomnożyć swoje fundusze. Dlaczego firmy w umowach z reguły zastrzegają sobie taki okres? Odpowiedzią jest tutaj doświadczenie.

Ile można zarobić na funduszach inwestycyjnych?

Nigdy bowiem od początków istnienia funduszy inwestycyjnych nie zdarzyło się, by w czasie 10 lat klient wyjął mniej pieniędzy niż włożył. Niezależnie więc od tego, czy mieliśmy do czynienia z krachem na giełdzie, czy zamachem na World Trade Center – konsument zawsze wychodził na swoje. Gdy prezentuję klientom potencjalny zysk, zakładam 5-6-procentową stopę zwrotu, która jest w tym przypadku niemalże gwarantowana.

Zaznaczam jednak zawsze, że zyski prawdopodobnie będą dużo wyższe. Warto również uświadomić sobie, że nawet gdybyśmy mieli wyjąć tyle samo pieniędzy ile włożyliśmy, w ciągu 10 lat i tak uzbiera się niezła suma pieniędzy, którą bez umowy z instytucją finansową, trudno byłoby nam odłożyć. Dodajmy, że można tutaj wybrać sposób inwestowania – ciut bardziej ryzykowny i agresywny, czy oparty na najbezpieczniejszych obligacjach.

Poszczególne fundusze różnią się trochę od siebie, a mimo że są to zwykle szczegóły, warto dobrać ofertę odpowiednio pod swoim kątem. Jak tego dokonać? Najlepsze wydaje się zasięgnięcie porady od eksperta emerytalnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *