Biegunka jest przykrą i uciążliwą dolegliwością. Polega na oddawaniu zbyt często luźnych lub płynnych stolców, spowodowanych różnymi przyczynami: zatruciem pokarmowym, schorzeniami przewodu pokarmowego, zakażeniami bakteryjnymi lub złym doborem potraw. Biegunka może pojawiać się w najmniej oczekiwanych momentach. Z reguły ustaje po 2- 3 dniach. Przewlekła jej forma może trwać do 14 dni. Jeżeli więc cierpisz na tę dolegliwość dłużej niż 3 dni skontaktuj się z lekarzem i zasięgnij porady. Biegunka jest szczególnie niebezpieczna w przypadku dzieci i osób starszych. Największym jej zagrożeniem jest bowiem odwodnienie oraz utrata soli mineralnych, co prowadzi do osłabienia organizmu.
Biegunka pokarmowa a biegunka podróżna
Biegunka pokarmowa wywołana jest zatruciem układu pokarmowego w wyniku infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Mogą ja powodować schorzenia układu pokarmowego np. zapalenie jelit. Biegunka podróżna jest reakcją organizmu na inną florę bakteryjną, złe warunki sanitarne i higieniczne w miejscu np. wakacyjnego pobytu.
Domowa podręczna apteczka
W każdej domowej apteczce powinny znaleźć się: preparaty przeciwbiegunkowe: Smecta, węgiel aktywny oraz probiotyki, które działają osłonowo. Nie może zabraknąć preparatów na uzupełnienie płynów i składników mineralnych np. Gastrolitu.
Praktyczne porady
W trakcie biegunki należy nawadniać organizm ciepłą wodą lub gorzką herbatą. Podczas rozwolnienia trzeba unikać produktów nabiałowych, przede wszystkim mleka. Ponadto eliminujemy z diety kawę, słodkie napoje, alkohol, tłuste, ciężkie potrawy i surową żywność. Właściwe będą lekkie posiłki składające się z gotowanych na parze warzyw, ryżu i drobnych kasz oraz kisiel.
Polecane zioła
Dolegliwości biegunkowe łagodzi rumianek i nagietek. Zioła te mają właściwości przeciwzapalne. Skuteczne są: jagody, czarna porzeczka, poziomki i borówki. Można z nich w okresie letnim przygotować powidła lub wysuszyć liście, by parzyć je z liśćmi herbaty. Znakomicie sprawdza się syrop z orzechów. Sporządzany jest z zielonych orzechów włoskich. Przepis na ten lek jest prosty. Orzechy zielone zebrać, pokroić i zasypać cukrem. Powstały syrop stosować w przypadku biegunki co godzinę.
Pozytywne efekty uzyskuje się zażywając napar z mięty pieprzowej oraz wywar z babki lancetowatej. Doceniany jest także stary przepis F. Bilza, niemieckiego naturopaty, który polecał na zatrzymanie biegunki mieszankę ziołową złożoną z owocu anyżu, korzenia prawoślazu i kozłka oraz owocu berberysu.