Omlet jest potrawą w formie placka, którą przyrządza się ze smażonych jaj. Przyjmuje się, że potrawa pochodzi z Persji. Omlety powstawały tam z ubitych jaj, które mieszano z ziołami. Następnie je smażono i krojono w charakterystyczne kwadraciki.
Co warto wiedzieć o omletach?
Omlety były rozpowszechnione także w starożytnym Rzymie. Szybko stały się popularne w innych krajach. Francuzi udoskonalili sposoby ich przyrządzania i wprowadzili wiele ich odmian. Na polski stół omlety wprowadziła Marysieńka Sobieska. Omlet uważany był za królewski przysmak. Zachwycali się ludzie na najwyższych szczeblach władzy. Wielkim smakoszem tej potrawy był Napoleon Bonaparte.
Omlet na słodko
Składniki:
Na jedną osobę przeznaczyć należy dodać:
- 1 jajko
- 1 łyżkę śmietany
- szczyptę soli
- 3 czubate łyżki mąki
- 1 dag masła
- 1 łyżkę konfitur
Przepis:
Jajko umyć, następnie rozbić i oddzielić żółtko od białka. Oddzielone żółtko przełożyć do miseczki, dodać śmietanę, szczyptę soli. Wszystko wymieszać. Białko ubić na sztywną pianę. Dodać do niej żółtko ze śmietaną. Wsypać mąkę i wymieszać wszystko widelcem. Na patelni rozgrzać masło, wyłożyć przygotowaną masę i smażyć na słabym ogniu, aby omlet nie przypalił się od spodu. Następnie należy delikatnie odwrócić omlet na drugą stronę. Posługujemy się przy tym długim i szerokim nożem. Na drugiej stronie omlet smażymy krótko. Wykładamy go na talerz i nakładamy przygotowaną konfiturę. Najlepiej smakuje na ciepło. Łączny czas przygotowania tego rodzaju omletu wynosi około 20 minut.
Omlet francuski
Składniki:
Na jeden omlet należy przeznaczyć:
- 2 jajka
- 2 łyżki mleka albo 2 łyżki wody
- szczyptę soli i masło do smażenia ( 2 dag)
Przepis:
Jajka umyć, wybić do miseczki, dodać soli, mleko lub wodę. Dokładnie rozmieszać. Rozgrzać masło na patelni. Wlać masę jajeczną i smażyć na niezbyt ostrym ogniu. Gdy omlet zetnie się od spodu, brzegi unieść łopatką lub nożem, tak aby masa spłynęła pod spód. Smażyć, aż omlet zrumieni się od spodu, przełożyć na talerz, złożyć na pół. Prawidłowo usmażony francuski omlet jest od spodu ścięty, na powierzchni zaś wilgotny. Czas wykonania potrawy wynosi około 10 minut.
Wartości zdrowotne
Omlet jest daniem bogatym w białko i tłuszcz. Zawarte są w nim także m.in. witaminy: A, B, D, fosfor i żelazo. Jedzenie omletów pozytywnie wpływa na układ kostny, na układ krwionośny i odpornościowy. Potrawa jest cennym źródłem energii. Omlety można przyrządzać na wiele sposobów, łączyć z warzywami, owocami, wędliną, ziołami, bakaliami, czy rybami. Każdy rodzaj jest smaczny i zdrowy.