Jakie są najlepsze filmy psychologiczne?

Jakie są najlepsze filmy psychologiczne?

Film psychologiczny to gatunek filmowy, w którym fabuła opiera się na przeżyciach bohaterów i ich emocjach. Reżyser wnika w psychologiczne motywacje postaci, wewnętrzne rozterki oraz skupia się na analizie zachowań w relacjach z innymi osobami. Filmy psychologiczne bardzo mocno zakorzeniły się w kinie europejskim za sprawą znakomitych produkcji  Ingmara Bergmana, Michelangelo Antonioniego oraz Carlosa Saury.

Presona

Presona w reżyserii I. Bergmana z 1966 roku. Opowiada historię aktorki Elizabet Vogler, która przebywa wraz z pielęgniarką Almą na rekonwalescencji w willi nad Bałtykiem. Rozbita wewnętrznie aktorka manipuluje swoim zachowaniem i postawą opiekunkę. Pod koniec wspólnego pobytu nad morzem Alma znajduje się w takim samym stanie psychicznym, jak wcześniej pani Vogler. Berman wprowadza widza w tajniki ludzkiej psychiki, zwraca uwagę na granice szczerości wobec drugiej osoby. Film jest  metaforą dwóch stron człowieka, persony i ego, artystycznej i rzeczywistej duszy człowieka.

Lot nad kukułczym gniazdem

Lot nad kukułczym gniazdem, powstał w 1975 roku, obraz był wielokrotnie nagradzany. Jego reżyserem jest wybitna postać kina – Miloš Forman. Scenariusz filmu oparty został na znakomitej książce Kena Keseya pod tym samym tytułem z 1962 roku. Film opowiada historię złodzieja i awanturnika McMurphego, który udaje niepoczytalnego, by uniknąć więzienia. Trafia do zakładu psychiatrycznego. Jego pobyt w szpitalu przedłuża się. Bohater wchodzi w przyjacielskie relacje z pacjentami ośrodka oraz w otwarty konflikt z kierującą oddziałem siostrą Mildred Ratched.  Lot nad kukułczym gniazdem krytycy filmowi określają jako „opowieść, o zagubionym człowieczeństwie i skutkach nietolerancji ze strony innych ludzi, o odizolowaniu od świata i tyranii wobec niewinnych ludzi”. W roli głównej wystąpił Jack Nicholson, za znakomitą kreację aktorską otrzymał Oskara.

Podziemny krąg

Podziemny krąg, film z 1999 roku w reżyserii Davida Finchera. W głównych rolach wystąpili: Edward Norton i Brat Pitt. Film przedstawia historię znudzonych życiem mężczyzn, którzy zakładają tajny klub. Na spotkaniach członków Podziemnego kręgu odbywają się nielegalne pojedynki na gołe pięści. Te starcia stają się sposobem uwolnienia od siebie problemów, wyładowania frustracji i agresji. Stopniowo eskalują do aktów wandalizmu i terroru. Film jest świetnie zrealizowany, trzyma w napięciu. Aktorzy prezentują nie tylko grę na wysokim poziomie, ale i znakomite przygotowanie fizyczne do trudnych i drastycznych scen.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *