Najlepsze filmy animowane

Najlepsze filmy animowane

Film animowany jest rodzajem filmu, który powstaje za pomocą techniki zdjęć poklatkowych, rejestrujących na pojedynczych klatkach kolejne fazy ruchu. Bywa nazywany „ożywioną plastyką” lub „sztuką ruchów narysowanych”. Pierwsze pokazy animacji miały miejsce w XIX wieku. Nazywane były pantomimami świetlnymi. Pierwszy film animowany zapisany na taśmie filmowej powstał w 1906 roku. Nosił tytuł „Humorous Phases of Funny Faces. Trwał trzy minuty. Były to satyryczne scenki tworzone przez rysownika na oczach publiczności. Reżyserem tego działa był James Stuart Blackton.

Król lew

Król lew powstał w 1994 roku w studiu Walta Disneya. Reżyserii filmu podjęli się Rob Minkoff  i Roger Allers. Scenariusz napisali Jonathan Roberts  i Linda Woolverton.  Film zdobył szereg nagród, w tym 2 Oscary. Dzieło zostało przetłumaczone i zdubbingowane na kilkadziesiąt języków. Opowiada historię małego lwa Simby, który pokonuje wiele przeszkód, by zostać królem zwierząt. Dzięki oddaniu przyjaciół oraz własnej odwadze staje nieustraszonym władcą Lwiej Ziemi. Ta superprodukcja przedstawiająca walkę dobra ze złem zdobyła ogromne uznanie widzów i krytyków filmowych.

Twój Vincent

Twój Vincent pochodzi z 2017 roku. To brytyjsko-polski, pełnometrażowy film zrealizowany techniką malarską w reżyserii Doroty Kobieli i  Hugh Welchmana. Przedstawia życie znakomitego malarza Vincenta van Gogha przez pryzmat jego obrazów. Film zdobył bardzo przychylne oceny krytyków. Szczególnie chwalona była strona techniczna produkcji. Twórcy włożyli ogrom pracy w powstanie dzieła, 125 artystów namalowało 65 tysięcy klatek do filmu.  Twój Vincent to wzruszający i emocjonalny spektakl plastyczny, który przybliża widzom niezwykłą postać van Gogha.

Shrek

Shrek, to amerykański film z 2001 roku w reżyserii Andrew Adamsona i  Vicky Jenson , Jest adaptacją książki Williama Steiga „Shrek”. Realizacja filmu oparta została na animacji komputerowej, która wypadła genialnie. Ścieżka dźwiękowa jest rewelacyjna, a dialogi to arcydzieło. Film zdobył szereg prestiżowych nagród, w tym Oscara. Fabuła przedstawia perypetie ogra, który chce odebrać prawa do swoich ziem od Lorda Farquaada, by odzyskać utracony spokój. Podejmuje się uwolnienia ze smoczej wieży pięknej królewny Fiony, którą mocodawca wybrał sobie za żonę. W podróży towarzyszy mu sympatyczny Osioł. Dynamiczna akcja filmu, humorystyczne dialogi i efekty specjalne to główne atuty produkcji. Polski dubbing prezentuje najwyższy poziom. Film doczekał się kontynuacji w kolejnych dobrze zrealizowanych częściach: Shrek2, Shrek Trzeci,  Shrek Forever.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *