Najlepsze filmy katastroficzne

Najlepsze filmy katastroficzne

Film katastroficzny to gatunek filmowy, którego tematem są zdarzenia lub zjawiska mające tragiczne skutki dla bohaterów. Najczęściej dotyczą klęsk żywiołowych ( np. pożar, trzęsienie ziemi, powódź, huragan) lub katastrof budowlanych czy błędu ludzkiego. Za pierwszy film katastroficzny uznaje się Fire! Jamesa Williamsona z 1901 roku. Rozkwit tego rodzaju filmów miał miejsce w latach 70-tych ubiegłego wieku.  Bohaterowie filmów katastroficznych podejmują działania w celu uniknięcia katastrofy lub ograniczenia jej rozmiarów. Wielowątkowość, spektakularne ujęcia, efekty specjalne oraz zaangażowanie znanych aktorów to główne cechy tego gatunku.

Tragedia Posejdona

Tragedia Posejdona, to klasyk tego gatunku. Powstał w 1972 roku na podstawie powieści Paula Gallico. Reżyserem filmu jest Ronald Neame. Produkcja doceniona została na najważniejszych festiwalach filmowych. Zdobyła Oskara, Złoty Glob i Nagrodę BAFTA oraz ZŁOTE SZPULE. Film przedstawia walkę ocalałych pasażerów o życie po katastrofie liniowca spowodowanej tsunami. W filmie wystąpili znani aktorzy. G. Hackman zagrał charyzmatycznego pastora F. Scotta, zaś Shelley Winters zdeterminowaną Belle Rosen. Film zrealizowany został z niesamowitym jak na tamte czasy rozmachem. Wykorzystano w nim wszystkie dostępne możliwości techniczne.

Sztorm

Sztorm, pochodzi z 1996 roku, reżyserem filmu został Ridley Scott, zaś autorem scenariusza Todd Robinson. Film został oparty na faktach. Przedstawia historię załogi złożonej z kapitana i kadetów szkoły morskiej, którzy walczą podczas rejsu szkoleniowego ze sztormem oraz jego skutkami. Po przybyciu po portu ocaleni członkowie załogi muszą zdecydować czy kapitan podczas akcji ratunkowej podejmował właściwe decyzje. Sztorm to opowieść o dorastaniu, odwadze cywilnej i obliczach przyjaźni. W filmie zagrali znakomici aktorzy: Jeff Bridges, John Savage i Scott Wolf. Akcja filmu toczy się bardzo szybko, a efekty realizowane podczas sztormu są niesamowite.

Titanic

Titanic, powstał w 1997 roku. Zrealizował go James Cameron, który jest także autorem scenariusza. Film był wielokrotnie nagradzany, zdobył łącznie 52 nagrody, w tym 10 Oskarów.  Oparty został na autentycznym, historycznym wydarzeniu – zatonięciu  brytyjskiego liniowca „Titanica” w 1912 roku po zderzeniu z górą lodową. Katastrofa statku pochłonęła ponad 1500 ofiar i spowodowała nowelizację zasad bezpieczeństwa prawa morskiego. Główny wątek filmu przedstawia historię zakochanych młodych ludzi i ich walkę o życie po zatonięciu statku. W rolach głównych wystąpili: Leonardo DiCaprio i Kate Winslet, którzy pokazali pokłady talentu aktorskiego tworząc jedną z najpiękniejszych par kochanków w historii kina. Realizacja filmu kosztowała około 200 mln USD. Titanic zrealizowany został z niezwykłym rozmachem i dbałością o szczegóły. Zamiast symulacji komputerowych zbudowano replikę statku i zatopiono ją w wielkim basenie. Wnętrza statku były odwzorowane z autentycznych fotografii historycznego Titanica.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *