Najlepsze thrillery kryminalne

Najlepsze thrillery kryminalne

Thriller to film, którego fabuła dotyczy ważnych aspektów życia społecznego lub politycznego. Jego zadaniem jest trzymanie widza w napięciu i wywołanie emocji. Akcja rozgrywa się równym tempie, eskalując napięciem i zmierzając do kulminacyjnego momentu, w którym bohater rozwiązuje skomplikowaną zagadkę lub intrygę. Główny wątek filmu owiany jest tajemnicą. Reżyserem, który rozwinął ten gatunek filmowy był Alfred Hitchcock. Jego film Ptaki z 1963 roku uznany jest za pierwszy thriller w historii kina.

Milczenie owiec

Milczenie owiec, amerykański thriller psychologiczny  w reżyserii Jonathana Demme powstał w 1991 roku. Powszechnie uznany za film kultowy. Zdobył 5 Oskarów. Znakomite role odegrali Judy Foster jako agentka FBI Clarice Starling  i Anthony Hopkins jako psychopata Hannibal Lecter. Film epatuje przemocą, trzyma widza w poczuciu zagrożenia. Przedstawia działania agentki FBI w wykryciu seryjnego mordercy obdzierającego ze skóry swoje ofiary. Aby tego dokonać musi nakłonić do współpracy innego seryjnego zabójcę, wybitnego psychoterapeutę H. Lectera. Widz w filmie został skonfrontowany ze złem i okrucieństwem demonicznym, nad którym człowiek nie jest w stanie panować.

Siedem

Siedem, film z 1995 roku w reżyserii Davida Finchera i scenariusza K. Walkera. Opowiada historię dwóch policjantów, którzy chcą  złapać seryjnego mordercę wybierającego swoje ofiary według specjalnego klucza opierającego się na siedmiu grzechów głównych. W rolach głównych wystąpili znakomici aktorzy: Kevin Spacey, Brad Pitt, Morgan Freeman. Akcja filmu toczy się powoli, napięcie wzrasta, wprowadzając widza w stan ciągłego zagrożenia. Fatalizm okoliczności pogłębia stale padający deszcz, ciemne kolory, bezbarwne wnętrza. Rozwiązanie zagadki i pojmanie sprawcy nie przynosi niestety szczęśliwego zakończenia.

Labirynt

Labirynt, zrealizowany w 2013 roku przez Denisa Villeneuve według scenariusza Aarona Guzikowskiego. W głównych rolach wystąpili: Hugh Jackman i Jake Gyllenhaal. Film przedstawia śledztwo w sprawie porwania dwóch małych dziewczynek, Anny Dover oraz Joy Birch. Z pozoru proste dochodzenie (prześladowca zostaje schwytany) przeistacza się w skomplikowaną i pełną sprzeczności intrygę. Klimat tajemniczości i poczucia zagrożenia towarzyszą widzowi przez cały film. Ogromne wrażenie wywiera muzyka Jóhanna Jóhannssona, pełna napięcia i niepokoju. Film porusza ważny temat porwań dzieci oraz dramat i desperację pogrążonych w bólu rodziców.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *