Odpowiedzi na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Odpowiedzi na trudne pytania na rozmowie kwalifikacyjnej

Jak wiadomo praktycznie każda rozmowa kwalifikacyjna wiąże się ze stresem. Szczególnie w sytuacji, gdy od odpowiedzi na pytanie zadane przez rekrutera będzie zależało zdobycie przez danego kandydata pracy. W jaki sposób powinno się odpowiadać na najtrudniejsze pytania na rozmowach kwalifikacyjnych?

Dlaczego podjął Pan decyzję o zmianie pracy?

W przypadku, gdy przyczyną odejścia z pracy danej osoby był konflikt z pracownikami lub kolegami, nie można pod żadnym pozorem poruszać tego tematu. Należy przede wszystkim skupić się na rozwoju zawodowym oraz potrzebie podnoszenia swoich kwalifikacji. Warto również podkreślić, że dotychczasowe doświadczenie będzie niezwykle istotne w nowej pracy.

W jaki sposób reaguje pan na polecenia swoich przełożonych?

Rekomendowane jest powstrzymanie się od jednoznacznych stwierdzeń, warto natomiast opowiedzieć o umiejętnościach związanych z pracą w zespole. Świetnym rozwiązaniem jest podanie adekwatnych przykładów z doświadczenia zawodowego z poprzednich miejsc pracy.

Co pan wie o naszej firmie?

Kandydat na dane stanowisko musi pamiętać, aby przed rozmową kwalifikacyjną konieczne zgromadzić wszystkie niezbędne informacje związane z firmą do której aplikuje. Będzie to dowodzić nie tylko motywacji, ale również bardzo poważnego podejścia do całego procesu rekrutacyjnego. Kandydat musi dać do zrozumienia rekruterowi, że posiada dużą wiedzą na temat firmy.

Co uważa pan za największe minusy stanowiska, na które aplikuje?

Nie trzeba udzielać bardzo rozbudowanej odpowiedzi, ponieważ wiedza dotycząca zakresu obowiązków na tym etapie jest tylko pobieżna. Należy jednak dać rekruterowi jednoznacznie do zrozumienia o postrzeganiu wszelkich trudności jako wyzwania. Dla pokazania pewności siebie warto również dodać, że niektóre aspekty związane z zajmowanym stanowiskiem będą mniej interesujące, gdyż taka sytuacja ma miejsce praktycznie w każdej pracy.

Skąd czerpie pan motywację do pracy?

Nie można pod żadnym pozorem wspominać o służbowym samochodzie czy wysokiej pensji. Najlepiej jest wspomnieć o cenieniu pracy w zespole, który osiąga sukcesy, a także możliwości uczestniczenia w bardzo ważnych projektach zawodowych. Kandydat może również powiedzieć o satysfakcji z uzyskiwanych wyników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *