Problem z nieświeżym oddechem – co zrobić?

Problem z nieświeżym oddechem – co zrobić?

Nieprzyjemny zapach z ust jest przykrą i uciążliwą dolegliwością. Na ogół ma charakter przejściowy i związany jest z brakiem prawidłowej higieny jamy ustnej lub zjedzeniem aromatycznej potrawy. Jeżeli jednak nieświeży oddech utrzymuje się przez dłuższy czas mamy do czynienia z halitozą czyli odczuwaniem nieprzyjemnego zapachu w trakcie wydychania powietrza.

Przyczyny dolegliwości

Przykry zapach z ust wywołują:

  • bakterie płytki nazębnej, które gromadzą się na zębach i w przestrzeniach między nimi
  • choroby dziąseł i złogi bakterii płytki nazębnej wzdłuż linii dziąseł
  • intensywne odchudzanie i dieta uboga w węglowodany
  • nowotwory układu oddechowego
  • choroby układu pokarmowego
  • przyjmowanie niektórych leków
  • palenie papierosów i nadużywanie alkoholu
  • gromadzenie treści pokarmowej w kryptach migdałków podniebiennych

Jak poskromić nieświeży oddech?

Doraźnie pomaga stosowanie płynów do płukania jamy ustnej, żucie gum miętowych i ssanie pastylek odświeżających. Należy zadbać o prawidłowe szczotkowanie zębów, zastosować nić dentystyczną oraz nie zapominać o czyszczeniu języka. Warto odwiedzić stomatologa, który sprawdzi stan uzębienia, przyzębia, błon śluzowych i w razie konieczności zdejmie kamień nazębny. Jeżeli jednak przyczyna halitozy nie jest związana z jamą ustną, należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym w celu ustalenia dalszej diagnostyki.

Domowe kuracje

Dobre efekty przynosi żucie goździków, świeżych liści miętowych oraz pietruszki. Podczas mycia zębów warto delikatnie skropić szczoteczkę nalewką propolisową. Nieświeży zapach likwiduje napar z mięty pieprzowej, kwiatów lawendy i szałwii. W okresie letnim sprawdza się płukanka na bazie soku porzeczkowego. Wystarczy świeżo wyciśnięty sok z porzeczek rozcieńczyć wodą mineralną lub źródlaną.

Zabieg stosować należy kilka razy dziennie. Pomaga także płyn z soku jabłkowego. Do przyrządzenia tego roztworu należy zmieszać sok jabłkowy z odrobiną imbiru, goździków i mięty. Sporządzoną płukankę przechowywać w lodówce. Płukać kilka razy dziennie przez 2 – 3 minuty. Polecana jest także płukanka do ust z płatków róży. Czerwone płatki róż znakomicie sprawdzają się. Wystarczy tylko świeże płatki róż zalać wrzątkiem i odstawić na kilka minut. Przecedzić i czerwonym płynem płukać usta. Preparat wzmacnia błonę śluzową jamy ustnej.

Porady dodatkowe

Należy pamiętać o zbilansowanej, zdrowej diecie i regularnych posiłkach. Warto wyeliminować używki: alkohol, kawę i papierosy. Pożądane jest wprowadzenie do tygodniowego menu jogurtów i kiszonek, które namnażają „dobre” bakterie i tłumią wolne związki siarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *